Napsali o nás … OVAHELP: snažíme se být průvodcem na těžké cestě | OvaHelp

Napsali o nás … OVAHELP: snažíme se být průvodcem na těžké cestě

Neztratit se na cestě, která patří k těm nejtěžším. S tím pomáhá onkologickým pacientům v Ostravě a okolí Zdeňka Hyvnarová s dcerou Pavlínou a jejich centrum pomoci OVAHELP. Sama Zdeňka Hyvnarová si tuhle nesmírně náročnou životní poutí prošla.

Před několika lety jsem doslova ze dne na den přestala chodit, následovaly opakované operace páteře. Když jsem měla pocit, že jsem z nejhoršího venku, přišla diagnóza onkologická. Prožívala jsem pocity samoty, izolace, strachu a zoufalství. Bývala jsem hyperaktivní a celý život jsem pracovala, o to to bylo těžší. Tehdy jsem začala hledat organizaci, kde bych mohla aktivně sdílet svůj problém, najít informace. Protože onkologických pacientů je velmi mnoho, mnozí lékaři nemají, i kdyby chtěli, dost času právě na komunikaci s pacientem, na jeho otázky či obavy. Založením centra OVAHELP jsme chtěli těmto lidem pomoci,“ vysvětluje předsedkyně centra OVAHELP, které přednedávnem podpořila finančním darem ostravská Škoda Vagonka. „Velmi si postoje firmy od nás z regionu ceníme,“ zdůrazňuje Zdeňka Hyvnarová.

Když Zdeňka před dvěma lety OVAHELP zakládala, tušila, že při vytvoření fungujícího centra bude muset překonat mnoho překážek. „V počátku nejvíce pomohli nejbližší – dcera s manželem. Byla jsem překvapená tím, jak nám vycházeli vstříc lidé z mnoha institucí, se kterými jsme museli jednat,“ usmívá se Zdeňka, která ve snaze účinně pomáhat lidem s rakovinou nelituje financovat provoz centra z vlastní kapsy a věnuje této činnosti většinu svého času. „Každý má jiné priority, mě naplňuje právě tohle,“ usmívá se zakladatelka OVAHELP. Mimo jiné zmiňuje, že třeba v sousedním Rakousku se nemocným kromě lékařů věnují i veřejné organizace, které jsou „průvodci“ pacientů během jejich boje s touto nemocí. „Tuhle roli se snažíme suplovat my. Lidé u nás mají špičkovou lékařskou péči, ale zároveň potřebují i pomoc jinou, ten lidský kontakt, komunikaci, sdílení. Taková nemoc bývá velkým zásahem do chodu celé rodiny, zcela mění životní styl. Pokud máte dostatek informací, někoho, kdo podobnou cestou prošel a kdo může poradit a pomoci, je všechno jednodušší,“ ví Zdeňka Hyvnarová. Pomoc podle ní často nepotřebují jen samotní pacienti. „Oporu a informace potřebují i lidé v jejich nejbližším okolí, členové rodiny nebo přátelé,“ říká předsedkyně OVAHELP.

Činnost OVAHELPu se však zdaleka neomezuje jen na pomoc již diagnostikovaným pacientům. Zaměřuje se i na prevenci – v řadě případů totiž včasné odhalení nemoci znamená, že má člověk šanci na úplné uzdravení. „Moc si vážíme podpory, kterou nám věnují jednotlivci i firmy – třeba jako Škoda Vagonka. Právě finance, které od dárců dostáváme, nám kromě jiného pomáhají spolu s odborníky pořádat preventivní prohlídky nad rámec pojišťoven. Jen při poslední podobné akci se díky finanční podpoře Škody Vagonka podařilo zachytit čtyři onemocnění – karcinom prsu u žen kolem čtyřiceti let. Všechny díky tomu mají šanci na úplné vyléčení. To jsou čtyři rodiny, které nepřijdou o maminku.“

Na centrum OVAHELP se mohou obrátit všichni, kdo řeší problém spojený s onkologickým onemocněním. „Organizujeme setkání, přednášky, speciální cvičení, poskytujeme psychologickou pomoc. Máme dveře otevřené pro každého. Prevence a její propagace je jednou z činností, kterou jsme si zvolili. Na akcích přednášejí lékaři, odborníci, psychologové, pedagogové, ale i pacienti. Díky tomu sdílejí všichni témata i prostor, zdraví se učí komunikovat s onkologicky nemocnými,“ říká Zdeňka Hyvnarová a doplňuje, že veškeré informace – včetně toho, jak případně pomoci – mohou zájemci najít na internetových stránkách www.ovahelp.cz

Zdroj: Časopis Škodovák 133/2019

Top