ONKOLOGICKÝ pacient je ohrožen infekcí ještě více, než kdokoliv jiný! | OvaHelp

ONKOLOGICKÝ pacient je ohrožen infekcí ještě více, než kdokoliv jiný!

Onkologičtí pacienti jsou obecně náchylnější k jakékoliv infekci. Procházejí dlouhodobě náročnou a mnohdy drastickou léčbou, mají velmi oslabenou imunitu.
‼Toto jsou jen preventivní kroky, rozhodně si nepřejeme vytvářet paniku‼
Děkujeme za pochopení.

Chybí konkrétnější informace, proto vyjmenujeme to základní:

▪ Dodržujte hygienická opatření, myjte si ruce co nejčastěji, používejte na ruce dezinfekci, někdy pomůže i voda s trochou alkoholu nebo octa.

▪ Při kašli a kýchnutí si zakrývejte ústa – ne rukou, ale kapesníkem!

▪ Používejte papírové jednorázové kapesníky!

▪ Vyšší teploty nad 38 st., jakékoliv změny svého zdravotního stavu hlaste svému onkologovi, ten vám poté doporučí jak postupovat dále.

▪ Pokud procházíte radioterapií (denně), chemoterapií (v termínech), snažte se vyvarovat shlukování v čekárnách, manipulaci rukama kolem úst, jízdu ve veřejných prostředcích, nedotýkejte se rukama sedadel v čekárnách apod. Kamkoliv přijdete, vždy si okamžitě umyjte pečlivě ruce!

▪ Nestyďte se použít běžnou roušku, chraňte se, už jsem byla svědkem, kdy byl onko pacient zesměšňován v domnění, že je pouze hysterický člověk obávající se infekce koronavirem!

▪ Mimo návštěvu lékaře pobývejte DOMA!

▪ Pokud je to možné, zrušte návštěvy příslušníků rodiny. Ti chodí do práce, mezi lidi apod., jsou na rozdíl od vás zdraví a mají imunitu v pořádku!

▪ Pokud je to možné, starší pacienti nad 50 let alespoň na 30 dní eliminujte hlídání malých vnoučat, jejich infekce pro vás znamená problém!

· Vynechte i sedánky se sousedkou nad kávou apod.

· Pokud je to možné, vynechte i pohyb v supermarketech!

Onkologický pacient má opravdu co dělat sám se sebou, musí zvládnout problém vycházející z náročné léčby, apeluji na ty ,,zdravé“, než se rozhodnete kontaktovat nemocného, dobře zvažte, zda nejste pro něho hrozbou např. z důvodu pobytu v rodině, která byla v zahraničí, pravidelným užíváním hromadné dopravy apod.

Snažte se myslet na druhé, chovejte se prosím zodpovědně, na místě je převzetí zodpovědnosti za své chování a disciplína!

Ing. Zdeňka Hyvnarová

Top