Pánové chce to kuráž! | OvaHelp

Pánové chce to kuráž!

Pánové chce to kuráž, kterou máte, trochu času, ale někdy stačí i milující partnerka 🙂

Včera jsme našli ve schránce obálku.

V rámci národní kampaně pro zdraví prostaty, rozesílá nejmenovaná firma, obchodující mimo jiné i s doplňky stravy, informaci, že si může každý muž nad 50 let objednat domácí test PROSTATY zdarma, ovšem s krabičkou nejmenovaného produktu firmy – za cenu balného. Nehodlám komentovat způsob vázání získání něčeho s něčím, co ani nechcete. To jsou praktiky dnes již obvyklé a každý člověk se může svobodně rozhodnout, zda na tento obchodní vztah přistoupí. Informování mužů o možnosti získat test DOMÁCÍ, tedy možnost otestovat si PSA v soukromí považuji za věc dobrou. Já kvituji, že možná taková obálka včas pinkne do nosu, když ne muže na adrese doručení, tak alespoň jeho partnerku, pakliže ji má. Já se přiznám, my- můj muž- volíme raději odběr krve v ordinaci naši praktické lékařky. Ale jako vykřičník je ta obálka velmi dobrá.

Jsou i muži, kteří na otázku, zda mají v normě hodnotu PSA, neuměli odpovědět. Protože mnohdy nevěděli, o co jde. Vím to, ptala jsem se. Ne že by byli hloupí, abychom si rozuměli, jen se prostě nezajímají. Mnohem častěji však ani nesledují zdraví své prostaty, je to ten vrozený ostych mužů. No to snad ne, budu někam chodit, a děda nechodil, a taky se dožil, a dejte pokoj, nemám čas, a dejte pokoj, kdo by o takové věci mluvil… A půjdu a bude si někdo myslet, že jako chlap mám problém, a nic mne nebolí… i takové byly odpovědi.

Přitom je to TAK JEDNODUCHÉ, TAK MOC, MOC PŘÍNOSNÉ, FUNKČNÍ, doslova DAR PRO ŽIVOT VE ZDRAVÍ, navíc vyšetření hradí pojišťovna. Je to ZADARMO 🙂

Tak trochu informací- co to je to, PSA? Jde o otestování hladiny takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA) v krvi. To je bílkovina, kterou vytvářejí buňky prostatických žlázek. Vylučují tekutinu, která se stává součástí ejakulátu vycházejícího z penisu při pohlavním vyvrcholení. Malé množství tohoto antigenu se dostává do krevního oběhu, a proto může být detekováno z krevního vzorku. Jen Vám sestřička odebere malé množství krve. Vysoká hladina PSA může signalizovat skrytý problém prostaty, v tom případě následuje vyšetření další.

Muži by si měli nechat udělat krevní odběr už ve 40 letech. Podle jeho hodnoty by pak měly být určeny další intervaly, kdy vyšetření PSA opakovat. Riziko vzniku rakoviny prostaty se významně zvyšuje po 50. roce života. Každý muž by tedy v tomto věku měl pravidelně absolvovat preventivní kontroly. Muži po padesátce by měli toto vyšetření absolvovat jednou za 1–2 roky při preventivní prohlídce u praktického lékaře.

Kromě testování PSA se v případě karcinomu prostaty k diagnostice využívá také vyšetření pohmatem per rektum, tedy přes konečník, a právě toho se muži obávají nejvíce. Jde přitom o nebolestivé vyšetření, které trvá doslova pár okamžiků. Jde jen o to, překonat stud a vydržet. A pány chápu, příjemné to není, ale jde jen o chviličku, to se přece zvládnout dá. Provádí jej praktický lékař v rámci běžných preventivních prohlídek, případně internista nebo urolog. Toto vyšetření pak doplní výsledky krevního testu. Pokud je hodnota PSA nižší než 2,5 nanogramu na mililitr a současně kontrola konečníkem normální, znamená to, že nález je negativní a postačí vyšetření opakovat jednou ročně.

A proč říkám: stačí i milující partnerka. Milé dámy, ženy, manželky, přítelkyně. Každá, která máte toho svého, milého, milovaného, jednou za rok se na něj usmějte, pohlaďte ho a řekněte: už ses objednal na test PSA u naší doktorky? Nebo: lásko, ve středu ráno si prosím zajdi k naši doktorce, odebere ti krev na PSA. Nebo jinak, vy máte fantazie dost. A proč to máte hlídat? No přece proto, že ti naši milovaní nemají mnohdy čas, mnohdy se stydí, mnohdy nemají ani zájem, dokud nehoří, doktora nepotřebují. A protože je máme rády, tedy alespoň někdy? Já se taky ptám. Můj manžel chodí pravidelně, na odběr, pak si jen zavolá sestřičce pro výsledek a má rok klid. Je zodpovědný, já jeho přístup oceňuji.

Tak Vám přeji kuráž a zdravé hodnoty pánové. 🙂 -Z-

Top