O onemocnění
Rakovina děložního čípku
Výskyt onemocnění
Ročně diagnostikujeme v České republice 850-900 těchto nádorů. Incidence což je počet nových onemocnění na 100 000 žen za jeden rok, je i přes mírný pokles v posledních 10 letech stále vysoká a pohybuje se mezi 15.5-16.3/100 000. V roce 2015 byla 16.2 což je 870 nových onemocnění. To nás incidencí stále řadí na nelichotivé 13 místo ze zemí EU. Mortalita (počet žen, na 100 000, které na toto onemocnění zemřou za rok) je též poměrně vysoká a bohužel nesleduje trend poklesu incidence v roce 2015 byla 7.1 což znamená, že na tento preventabilní karcinom zemřelo 380 žen. Tato vysoká incidence a mortalita je výsledkem málo efektivního skríningového programu. Význam efektivní prevence a dobře organizovaného skríningu stoupá při pohledu na věkovou distribuci. Křivka incidence invazivních karcinomů prudce stoupá již u žen po 30 roce a často postihuje i ženy v reprodukčním věku, plánující ještě těhotenství. V České republice 80% karcinomů tvoří spinocelulární karcinomy, 20% adenokarcinomy. Ostatní nádory jsou raritní a tvoří 1-2%. Karcinomy mají téměř vždy přednádorová stadia (tzv. prekancerózy). To jsou buněčné změny, které jsou ohraničeny pouze na vrstvu epitelu a nemají ještě schopnost metastazovat. Dělíme je na změny lehkého stupně (low grade, lehká dysplasie, CIN I) – LG léze, které ve většině případů sám organizmus ženy dokáže zlikvidovat i bez chirurgického zákroku a tzv. změny vysokého stupně (high grade, střední a těžké dysplasie a karcinoma in situ, CIN II, III) HG léze, které lze ošetřit pouze jednoduchým chirurgickým zákrokem tzv. konizací.
Projevy nádorového bujení zhoubných nádorů děložního hrdla (symptomatologie)
Přednádorová stadia ani časná stadia karcinomů nemají příznak! Krvácení po styku, nepravidelné krvácení, bolest, zapáchající výtok jsou příznaky pozdní. Děložní hrdlo je snadno přístupné při gynekologickém vyšetření jak pohledu (aspekci), tak i vyšetřovacím metodám, které označujeme jako tzv. prebioptické metody (stěr onkologické cytologie , stěr na přítomnost onkogenních virů, kolposkopie). Prekancerózy a zhoubné nádory děložního hrdla jsou ze všech zhoubných nádorů u žen a mužů pro skríning nejvhodnější. Základní skríningová metoda onkologická cytologie (klasická nebo v tzv. tekutém mediu) je dnes doplňována nebo nahrazována v řadě zemí HPV – HR testací, která vykazuje vyšší senzitivitu u žen nad 30 let. Cílem skríningu cervikálních karcinomů je detekce prekanceróz a tím snížení incidence. Dobrá organizace, vysoká účast žen mezi 30 a 65 rokem, kontrola kvality všech kroků je základním předpokladem úspěšného skríningového programu. Přes snahy o zvaní žen, je současný model skríningu v ČR založený na ročních cytologických kontrolách klasickou cytologií málo efektivní a vyžaduje revizi.
Rizikové faktory
Řada epidemiologických studií vedla k závěru, že prekancerózy a nádory děložního hrdla můžeme označit jako sexuálně přenosná onemocnění. To podpořily i studie jeptišek, u kterých nebyly prokázány prekancerózy ani spinocelulární karcinomy. Poznatky o patogenezi prekanceróz a invazívních karcinomů z posledních 30 let nám umožnily nový pohled na toto onemocnění. Dnes za nejvýznamnější rizikový faktor považujeme perzistentní (přetrvávající) infekci rizikovým (onkogenním) typem humánního papilomaviru (HPV infekce ). Těžké prekancerózy dlaždicového epitelu (HG – SIL) děložního hrdla jsou dnes jednoznačně patogeneticky spojovány s infekcí onkogenními HPV ve více než 99 %. U spinocelulárních karcinomů prokážeme onkogenní HPV v 97%. U adenokarcinomů prokážeme HPV HR typy ve více než 90%. V dnešní době známe již přes 100 typů tohoto viru. Pro anogenitální oblast má význam více než 20 typů, 14 typů považujeme za rizikové tzv. onkogenní – HR HPV. Pokroky molekulární biologie a objasnění genových sekvencí úseků DNA , které jsou odpovědné za onkogenní potenciál jednotlivých typů, pomohly rozdělit HPV viry na dvě základní skupiny. Skupinu nízkého rizika -LR HPV jež jsou odpovědné za kondylomata (bradavičnaté výrůstky) a viry vysokého rizika -HR HPV tzv. onkogenní typy, které mají schopnost integrovat se do genomu a zahájit maligní transformaci, tedy vznik těžšího stupně prekancerózy a následně karcinomu. Pokroky v našich znalostech ukazují, že zejména typ 16,18 a 45 je agresivnější než ostatní HR viry. To má praktický význam pro diagnostiku, kdy jsme schopni pomoci genotypizace odlišit tuto rizikovou skupinu. Nejvíce náchylné k infekci jsou mladé dívky. S infekcí se do 30 let (pokud žena měla 2 a více partnerů) setká 75-80% žen v naší populaci. Většinu těchto infekcí odstraní imunitní systém ženy sám. Pouze u malé části se z této infekce vyvine přednádorový stav (2-4%) a pouze u zlomku změna pokračuje v zhoubný nádor. Kouření, poruchy imunity jsou faktory pomáhající virům přetrvat v epitelu děložního hrdla. Přetrvávání viru v epitelu (v této fázi nemusí být detekovatelné cytologií nebo kolposkopií) i po 30 roce života je největším rizikem pro vznik přednádorového stavu a karcinomu. Tento fakt vede k tomu, že stále více zemí v skríningových programech u žen po 30 roce věku využívá HPV HR testace.