Léčba nádorů prostaty se provádí na základě léčebných protokolů, které stanovují rozsah onemocnění, doporučují optimální postup a způsob sledování pacientů po provedené léčbě. Při lokalizovaném onemocnění přichází v úvahu radikální chirurgický výkon (prostatektomie), radikální radioterapie nebo jen sledování pacienta, při pokročilém onemocnění, kdy byly zjištěny vzdálené metastázy, jsou na místě hormonální léčba, léčba cytostatiky a podpůrná léčba.
Před každým diagnostickým a léčebným zákrokem by měl pacient být poučen a podepsat informovaný souhlas. Informovaný souhlas by měl obsahovat léčebné a vedlejší efekty léčby, akutní a pozdní komplikace, u léků pak příbalové letáky použitých preparátů.
Léčba nádoru omezeného na prostatu
V úvahu přichází buď chirurgické odstranění prostaty (prostatektomie) nebo léčba zářením (aktinoterapie), ve vhodných případech doplněna hormonální léčbou nebo jen sledováním pacienta.
Prostatektomie je poměrně složitý chirurgický výkon, při kterém se odstraní celá prostata, semenné váčky a chámovody, je nutné, aby ho prováděl zkušený urolog. Operuje se v narkóze. Proběhne-li operace bez komplikací a prostatu se podaří odstranit s celým nádorem a metastázy v uzlinách nebyly nalezeny, je vysoká pravděpodobnost úplného uzdravení. Nemocný stráví v nemocnici 2-3 týdny. Po operaci se mohou objevit některé z vedlejších důsledků chirurgického výkonu. Byl-li porušen svěrač, může být narušena schopnost udržení moči. Při tělesné námaze nebo v noci ve spánku se objeví únik moči (inkontinence). Pro muže je nepříjemná i další možná komplikace, ztráta schopnosti ztopoření pyje (erekce).
AKTINOTERAPIE (radioterapie)
Nádorové buňky jsou na ozáření citlivější než zdravé buňky. Toho se využívá při léčbě zářením.
TELERADIOTERAPIE (ozařování lineárními urychlovači)
Ozařuje se tvrdým zářením lineárními urychlovači z více vstupních polí, tak aby ozařovaný objem byl homogenně prozářen a zdravé okolní tkáně (močový měchýř a konečník) byly co nejvíce chráněny. Při nízkých hodnotách PSA je ozařována pouze prostata vysokými dávkami, při vyšších vstupních hodnotách PSA je ozařována oblast pánve a po dosažení určité dávky se zmenšuje na oblast prostaty a semenných váčků.<
Ozařování přináší trvalý léčebný úspěch, který je srovnatelný s výsledky prostatektomie. Upřednostňuje se především u nemocných, u nichž je z jiných zdravotních příčin operace riziková nebo nádor přesahuje pouzdro prostaty nebo prorůstá do okolních tkání (semenné váčky, močový měchýř nebo močová trubice) nebo pacient s operací nesouhlasí.
Radikální radioterapie prostaty se má provádět výhradně na lineárních urychlovačích. Před zahájením ozáření je možno do prostaty zavést zlatá zrna, která slouží k velmi přesné lokalizaci orgánu při ozařování. Jde o výkon srovnatelný s punkcí prostaty pro potřeby bioptického ověření nádoru.
Léčba zářením trvá přibližně 4-8 týdnů. I v tomto případě se mohou objevit komplikace, především podrážděním sliznice konečníku (průjmy příp. s krvácením) nebo močového měchýře (časté nucení na močení, případně pálení a řezání při močení), ale i impotence. Tyto vedlejší příznaky jsou zpravidla dočasné, po 4-8 týdnech od skončeného ozařování se upravují k normě. Dlouhodobé účinky léčby se objevují méně často než při operativní léčbě.
V posledních letech byl uveden do klinického použití kybernetický nůž (lineární urychlovač s možností velmi přesného nastavení s maximálním chráněním okolních zdravých tkání). Tato metoda je vhodná jen pro pacienty s velmi časným stadiem choroby.
Léčba zářením se podává buď samostatně nebo u nádorů pokročilejších při hladině PSA nad 15p.g/I spolu s hormonální léčbou. Tato je nasazena několik měsíců před zahájením a po dobu aktinoterapie, po 7-8 týdnech při ukončení léčby zářením se dlouhodobě těmto rizikovějším pacientům podává vysokodávkovaný antiandrogen. Tato kombinovaná léčba zářením a hormony významně zlepšuje léčebné výsledky a oddaluje případný nástup recidivy.
BRACHYRADIOTERAPIE
Brachyradioterapie je metoda léčby, při které se do prostaty zavádějí radioaktivní zdroje punkční technikou pod sonografickou kontrolou. Maximální dávka je v nádoru a okolní tkáně jsou chráněny. Tato léčba se provádí v narkóze a trvá několik hodin. Zpravidla se používá kombinace brachyradioterapie a teleradioterapie.
Moderní metodou je tzv. permanentní implantace radioaktivních zrn do prostaty, dávka je vypočítaná tak, aby ponechaná zrna již nevyzařovala radioaktivitu. Metodu je možno kombinovat s teleradioterapií.
Léčba pokročilého karcinomu prostaty
Zmínila jsem se již o tom, že vývoj buněk prostaty, a to jak zdravých, tak nádorových je závislý na mužském pohlavním hormonu testosteronu. Potřebují ho jak nádorové buňky, rostoucí přímo v prostatě, tak v metastázách, v druhotných ložiscích mimo prostatu (mízních uzlinách nebo kostech). Snížení hladiny testosteronu v krvi nebo blokace jeho účinku může zastavit nebo zpomalit růst nádoru. Na tom jsou založeny postupy hormonálních manipulací u pokročilé rakoviny prostaty. Většina nádorů prostaty je v počátku tzv. hormonálně dependentních, to znamená, že velmi dobře reagují na hormonální manipulace.
Hormonální léčba
Odstranění varlat (orchiektomie) - Operací se dosáhne téměř naprosté zastavení produkce testosteronu, neboť většina jeho tvorby je ve varlatech. Následuje ústup obtíží pacienta a zmenšení vlastního nádoru i metastáz. Operace nemívá vliv na sekundární (druhotné) pohlavní znaky, k nimž patří mužský hlas, vlasy a vousy a tělesné proporce. Přechodně se mohou objevit obtíže podobné těm, které mívají ženy při přechodu, zejména pocení a návaly horka. Trvalým důsledkem je impotence.
Antiandrogeny - Mezi prověřené úspěšně léčebné postupy při pokročilém karcinomu prostaty patří hormonální léčba pomocí látek blokujících působení testosteronu, tzv. antiandrogenů. Zpravidla se podávají v tabletách. Smyslem je snížit účinnost testosteronu, a tak brzdit růst nádoru. Podobný efekt mají vysokodávkované estrogeny, ženské pohlavní hormony. Léčba těmito preparáty je však s výraznými vedlejšími účinky, které je nutné znát a sledovat klinický stav pacienta. Poléčebné komplikace jsou podobné jako po orchiektomii: Jde především o pokles sexuální aktivity, nebezpečí vzniku cévních trombů a zvětšení prsních žláz (gynekomastie). Vyskytují se individuálně i další obtíže jako nevolnost, zvracení a průjmy.
Léčba depotními analogy gonadotropin releasing hormonu (GnRH) - Tyto látky působí zástavu tvorby testosteronu ve varlatech. Účinek se dosahuje po jedné injekci na období jednoho nebo tří měsíců, proto se nazývají depotními. Tato metoda bývá někdy označována jako „farmakologická orchiektomie". Na začátku léčby se mohou zhoršit obtíže provázející karcinom prostaty. Proto se léčba kombinuje s antiandrogeny, mluvíme o totální androgenní blokádě (TAB). Dlouhodobá hormonální léčba vede ke snížení kostní hmoty, tito pacienti by měli být sledováni u specialistů v osteologických ambulancích.
Léčba kastračně resistentního nádoru prostaty, tj. léčba nádorů, u kterých přestala účinkovat hormonální léčba
Chemoterapie — léčba cytostatiky - Po určité době se nádor původně hormonálně závislý stává nezávislým na hormonální léčbě. Tito pacienti jsou léčeni cytostatiky, která jsou aplikována do žíly v pravidelných intervalech, současně jsou podávány léky na zvýšení bílých a červených krvinek, léky proti zvracení a průjmu, pokud jsou třeba. V průběhu této léčby je nezbytné sledovat odpověď na léčbu, hlavním monitorem účinnosti je sledování hladin PSA v krvi podobně jako při hormonální léčbě
Nové léky - V posledních letech jsou uváděny do klinické praxe další preparáty, které jsou vhodné pro pacienty s kastračně resistentním karcinomem prostaty, kteří mají zhoršení choroby při léčbě cytostatiky nebo ji netolerují. Tuto léčbu je možno aplikovat jen v onkologických centrech, která mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami
Léčba kostních metastáz
Nádory prostaty velmi často tvoří metastatická ložiska v kostech, která mohou bolet. Základní léčbou jsou tzv. látky modulující kostní metabolismus. Jde o léky, které snižují kostní resorpci, podávají se v injekcích nebo tabletách. Je u nich popsán efekt protinádorový a protibolestivý.
Léčba bolesti
Pokud má pacient s pokročilým karcinomem prostaty bolesti, je nutno zavést účinnou léčbu bolesti, nejlépe ve specializovaných centrech pro léčbu bolesti. Tato léčba je medikamentózní, intervenční (např. obstřiky), protibolestivá aktinoterapie kostních metastáz nebo aplikace radioaktivních látek, které se vychytávají v kostech.
Nutriční podpora
Pacienti s pokročilým onemocněním jsou odesíláni do nutriční poradny. Léčbu vede kvalifikovaný nutriční terapeut. Nádorová malnutrice se projevuje nechutenstvím, zhoršující se ztrátou tělesné hmotnosti, celkovou tělesnou slabostí (astenií), špatným výkonnostním stavem, depresí, apatií, anemií, sníženou kvalitou života. Malnutrice má u onkologického pacienta negativní vliv na výsledky léčby a samotný stav pacienta. Je dokázáno, že pacient v dobrém nutričním stavu lépe zvládne protinádorovou léčbu a má lepší prognózu.
Psychologická podpora
Každé onkologické pracoviště má možnost konzultovat klinického psychologa specializovaného na práci s pacienty, kteří tuto podporu vyžadují.