Rozhovor | OvaHelp

Rozhovor

Zdeňka Hyvnarová

Zakladatelka centra OVAHELP a holka ze Slezské Ostravy

Pomoc lidem nemocným rakovinou, ale zdaleka nejenom jim. Prolomení izolace, získání informací, ztráta ostychu. To vše a mnohé další si klade za cíl OVAHELP – Centrum pomoci onkologickým pacientům. Sídlí pár kroků od mostu Miloše Sýkory v Moravské Ostravě na Kostelní ulici 22. Jeho zakladatelkou je Ing. Zdeňka Hyvnarová ze Slezské Ostravy. Žena, která poté, co vážně onemocněla, došla k poznání, že právě taková instituce v Ostravě citelně chybí. A proto ji založila.

Centrum OVAHELP funguje zatím jen několik měsíců. A to od listopadu 2018, kdy se v něm uskutečnila první přednáška pro veřejnost. Můžete popsat, co vzniku takovéto instituce předcházelo?

Byla to moje nemoc. Měla jsem vážné problémy s páteří, šest let jsem byla kvůli nemoci v izolaci. Když se moje potíže trochu vyřešily, přišla další velká bolest. Našli mi karcinom, rakovinotvorný nádor. Až při jeho léčbě jsem začala zjišťovat mnohé, pro mne dosud neznámé věci. Totiž, jak plné bývají čekárny před onkologickými ordinacemi, jak málo mají lékaři času, aby se svým pacientům věnovali. Když rakovinou onemocníte, většinou vám nikdo nedokáže vysvětlit, co přesně potřebujete v tu chvíli vědět. A přitom chcete znát odpovědi na zcela konkrétní otázky: jaké mám šance?, jak dlouho budu žít?, jak mě bude vše bolet?, jak mi bude špatně? Prošla jsem si během léčby úplně vším, ostatně jako každý onkologický pacient. Vím, jak po základní léčbě přijde období, které jsem si pro sebe nazvala „já se nevzdám“. To začnete nakupovat různé drahé rádoby léčebné prostředky, které jsou naprosto k ničemu. Stejně tak nakupujete spoustu zbytečné literatury, kde čtete pořád totéž. Mně velmi pomohla má vnučka Valentinka, pohlazením, větou:,, babičko, já Ti to pofoukám, ať Tě to nebolí“. Děti jsou lék. Až později jsem začala hledat centrum, kde bych se podělila o své starosti, kam bych s nimi mohla patřit. Nemoc, to je totiž strašná izolace a samota.

A nic vhodného jste nenašla…

V Ostravě jsem pátrala marně. Pomoc mi naštěstí nabídl můj manžel. Navrhl mi, abychom v domě, který vlastníme v Moravském Ostravě na Kostelní ulici, uvolnili prostory. A já abych v nich založila potřebnou organizaci. Velmi mi pomohla i má dcera Pavlína se svým partnerem. A tak vznikl OVAHELP.

Pojďme k činnosti OVAHELPu. Co konkrétně lidem nabízí?

Jde o centrum pomoci onkologickým pacientům, jak máme ostatně také v názvu. Ovšem hlavním cílem, na základě mé vlastní zkušenosti, je to, aby zde našli zázemí nejenom onkologičtí pacienti, ale také lidé zdraví. Aby se spolu všichni naučili komunikovat. Zdraví by měli zjistit, že my, onkologičtí pacienti, nadále běžně žijeme, akorát máme za sebou docela drastickou zkušenost. Nikdo se nás nemusí bát.

A pokud jde o nemocné?

Už nejsou tak sami, díky OVAHELPu prorážejí izolaci. A samozřejmě, profesionálové na námi pořádaných přednáškách je informují o hodně důležitých věcech. Přednášejí u nás onkologové, psychologové, praktičtí lékaři a mnozí další… Tři špičkoví lékaři OVAHELPU poskytli garanci, to je pro mne velmi zavazující.

Většinou jde o uznávané kapacity ve svých oborech. Jak na OVAHELP reagují?

Velmi dobře. Vynikající je například MUDr. Jaromír Richter, špičkový onkolog z novojičínské nemocnice. Uvědomuje si naprosto přesně, že přesně takové mezičlánky, jakým je OVAHELP, onkologickým

pacientům citelně chybí. Proto máme velkou podporu lékařů, kteří u nás přednáší zcela zdarma. A po nich se k nám hlásí další odborníci. Mám radost, že se kolečka začínají roztáčet.

OVAHELP a jeho náplň jste vymyslela sama, nebo jste hledala v jiných částech republiky obdobná zařízení jako inspiraci?

Mou velkou inspirací je společnost Mamma HELP, kterou vede Jana Drexlerová z Prahy. Je mým velkým vzorem. Mamma HELP má spoustu poboček v republice, v Ostravě však chybí. Paní Drexlerová je úžasná žena, dokázala neskutečné věci.

Za necelý půlrok fungování OVAHELPu jste musela přijít do kontaktu s mnoha lidmi. Jaké jsou dojmy návštěvníků, kteří k vám přijdou?

Moc bych si přála, aby se z OVAHELPu stalo místo, o kterém lidé vědí, že mohou přijít, pokud budou mít problém. Na co však stále narážím, je ostych. Před pár dny zde byl osmdesátiletý pán, který onemocněl rakovinou. Přišel se zeptat, jestli k nám může chodit a jestli nevadí jeho vysoký věk. Musela jsem ho ubezpečit, že naše akce jsou opravdu pro všechny a navíc zdarma.

Stačí tedy zavolat…

Lidé nemusí jen volat, stačí napsat pouze e-mail. Na mnohé akce je ovšem třeba se předem zaregistrovat. Dům není nafukovací, jde o to, aby se k nám všichni návštěvníci vešli. Že je OVAHELP opravdu pro všechny dokazuje například náš návštěvník, mladý 23 letý muž, který má rakovinu prostaty. A napsal nám na naše webové stránky tak krásně svůj příběh, takovým vtipným způsobem…Další mladý kluk s onkologickým problémem je v současné době v nemocnici, ale moc se těší, až mu jeho zdravotní stav dovolí zapojit se do činnosti OVAHELpu. Velmi si ho vážím.

Nelze se nezeptat na financování vaší instituce. Zadarmo, jak víme, nebývá nic.

Zatím vše platím ze svého. Donekonečna takto fungovat samozřejmě nelze a až nyní se zajímám o to, kdo by nám mohl pomoci. Spolu s manželem tak například navštěvujeme obvodní radnice. Zatím největší podpory se nám dostalo právě ve Slezské Ostravě, a to spolu s Moravskou Ostravou. Jsem moc ráda, že ve Slezské chápou, že rakovina nemá hranice. A i když OVAHELP sídlí za řekou na moravské straně, jsou ochotni nás ve Slezské podpořit.

Už máte představu o programu OVAHELPu v příštích jarních měsících?

Program máme zaplněn až do října. Akce lze nalézt na našem webu: www.ovahelp.cz. V současné době pracujeme na dvou projektech, na které jsem mimořádně hrdá. První projektem jsou dárkové poukázky pro ženy na vyšetření prsou. Každá žena, která nám napíše nebo zavolá, dostává poukázku v hodnotě 300 korun. Vyšetření přitom podle rozsahu stojí 850 – 2000 korun, což je značný zásah do rodinného rozpočtu. Jde nám především o ženy ve věku 40 – 45 let, což je hodně ohrožená kategorie, přitom pojišťovny, až na výjimky, jim vyšetření neproplácejí. Projekt můžeme uskutečňovat díky mému spolužákovi ze základní školy Petru Brzezinovi, řediteli firmy Škoda Transportation. Věnovali nám 75 tisíc korun. Celou částku nyní rozdáváme formou poukázek. Kdyby jenom jediná žena díky našim poukázkám zjistila, že má problém, tak má akce velkou cenu. Když se včas zachytí karcinogen prsu, tak až 90 procent žen má šanci na přežití, na vyléčení. Je to velmi důležitá věc.

A ten druhý projekt?

V rámci Českého dne proti rakovině chystáme 15. května velkou akci, na kterou nám poskytne prostory Forum Nová Karolina. Chceme prodat co nejvíce symbolických žlutých kytiček, které se vždy v tento den prodávají a na závěr vše oslavit společným tancem. Spolupracujeme s ostravským tanečníkem Jakubem Mazůchem, který v Ostravě pořádá festival Dance for People. Letos bude festival věnován i OVAHELPu. Lidé si budou moci nacvičit jednoduché taneční kroky a pak si společně zatančit. Základní myšlenkou je roztančit Karolinu s kytičkou v klopě. Už od 9 hodin zde budeme prodávat kytičky, od 14 hodin připravujeme program. Rodinné a komunitní centrum Chaloupka a lékarnice z Apavaru chystají akce pro děti, s organizací pomáhá Šárka Prchalova, na Karolině vystoupí různí hudebníci a podobně. Velké finále vypukne v 17 hodin, kdy všechno zakončíme společným tancem na oslavu toho, jak jsou lidé úžasní, že dali peníze do takového projektu. Bude to oslava i pro nás, že jsme přežili a dál žijeme své životy.

Přestože OVAHELP působí v Moravské Ostravě, vy sama žijete ve Slezské…

Ráda o sobě říkám, že jsem holka ze Slezské Ostravy. Přistěhovala jsem se do ní k mému muži před 14 lety a jsem ve Slezské šťastná. Koukám se z domu na věž Nové radnice a přitom sousedka má na zahradě kohouta. To se mi moc líbí. A pak také to absolutní ticho, na zahradě slyšíte ptáčky, vše jakoby připomínalo život někde u babičky. Život ve Slezské pro mne znamená pocit klidu a bezpečí.

Ing. Zdeňka Hyvnarová

– zakladatelka centra OVAHELP

– 14 let žije ve Slezské Ostravě

– kvůli těžké nemoci strávila šest let v izolaci

– milující babička 4 úžasných vnoučat

– vášnivá čtenářka literatury faktu

– jejím velkým koníčkem je zahradničení

Top